Jazvečíky – tiež nazývané Teckels – sú extrémne dlhé, malé psy, ktoré majú tri rôzne typy srsti. Jazvečík je známy svojou odvahou, vášňou pre lov, nezávislým správaním a zvláštnym čarom. Čo by ste o tomto obľúbenom plemene mali vedieť?
Profil
- Pôvod: Nemecko
- Veľkosť: malá
- Hmotnosť: cca. 4–10 kg
- Charakter: odvážny, sebavedomý, pozorný
- Vek dožitia: 12–15 rokov
- Farba srsti: červená, čierna, hnedá
- Starostlivosť: stredná
- Potreba pohybu: stredná
- Vzhľad: nízky, dlhý
- Výška v kohútiku: cca 24cm
- Srsť: krátka, dlhá alebo hrubá
Charakter a povaha jazvečíka
Povaha tohto psieho plemena je veľmi zvláštna, pretože jazvečík má vlastnú osobnosť. Štvornohí priatelia tejto veľkosti sú obvykle považovaní za spoločenských a rodinných psov. Ale toto malé plemeno má gény skutočného loveckého psa. Kto si ho zaobstará, bude sa skvele baviť.
V úlohe sprievodného a rodinného psa sa musíte zmieriť s tým, že jazvečík má nielen určitý lovecký pud, ale tiež rád koná samostatne. Pokiaľ pri ňuchaní objavil zaujímavú stopu, je ťažké ho zastaviť a statočne by si prerazil cestu akýmkoľvek podrastom. V neprehľadnom teréne je najlepšie držať jazvečíka na vodítku. To často dáva zmysel pri stretnutí s inými psami, pretože mnoho jazvečíkov nie je ani bojazlivých, ani rezervovaných, ale trpí trochu prehnaným sebavedomím. Dobrá socializácia v šteňacom a mladom veku je tak neskôr veľmi užitočná.
História jazvečíka
Krajinou pôvodu jazvečíka je Nemecko. Tu boli predchodcovia týchto psov, ktorí sú známi aj ako jazvečíci alebo teckelové, cielene šľachtení ako poľovné psy už v stredoveku.
Úlohou zvierat bolo pri love preniknúť do úzkych nór líšok, jazvecov alebo králikov a zaplašiť ich. Vysporiadať sa s agresívnym jazvecom vyžadovalo veľa odvahy, ale práve tým boli nebojácni jazvečíci výnimoční. Na vlastnú päsť sa vydali hľadať, zver vyplašili a zalarmovali poľovníkov. Ak korisť utiekla, preukázali svoje kvality pri stopovaní a dohľadaní.
20.storočie
Psy boli dlhý čas výsadou šľachty. Celebrity ako Napoleon, kráľovná Alžbeta II., cisár Wilhelm a Pablo Picasso hrdo vlastnili takéhoto poľovného psa. V 20. storočí sa toto plemeno čoraz viac rozvíjalo na psa pre širokú verejnosť. Prvý všeobecne uznávaný štandard bol zverejnený v roku 1925.
Dve svetové vojny spôsobili, že sa populácia výrazne zmenšila, no následne popularita tohto plemena prudko stúpla. V 60. rokoch patril v Nemecku medzi najviac chovaných psov a v roku 1972 sa dokonca stal maskotom olympijských hier v Mníchove. Farebný jazvečík menom Waldi vzbudil celosvetovú pozornosť. Odvtedy jeho obľuba výrazne poklesla, pretože sa ujalo množstvo iných malých psích plemien. Napriek tomu ho ľudia majú radi.
Postoj jazvečíka
Jazvečík je milovníkom prírody, a preto má rád dlhé prechádzky v lese. Tam sa môže venovať svojej obľúbenej činnosti, oňuchávaniu. To samozrejme funguje aj v parku, preto sa dá chovať aj v meste.
Pre psa tejto veľkosti nie sú kladené žiadne zvláštne požiadavky na veľkosť bytu, ale treba sa vyvarovať toho, aby musel niekoľkokrát denne zdolávať schody. To nie je pre jeho pretiahnuté telo dlhodobo dobré. Najlepšie je sa tomu úplne vyhnúť, obzvlášť vo fáze šteňaťa a mladého psa.
To isté platí pre psie športy ako je agility. Prekážky pre neho nie sú, oveľa radšej pretekajú po lúkach. Ideálnou aktivitou pre tieto psy sú hry s oňuchávaním. Túto činnosť má v krvi, a preto ho na prechádzkach od nej ťažko odradíte. Pokiaľ nie je na vodítku, môže sa pokojne stať, že náhle zachytí pach a vydá sa na lov.
Tvrdohlavého psa je potom ťažké od svojho plánu odradiť aj krikom. Ľudia, ktorí si nie sú istí privolaním, by ho mali v lese držať na vodítku, inak môže ísť loviť sám.
Charakteristika plemena jazvečík
Jazvečík - nazývaný tiež teckel alebo dackel - je nízky, krátkonohý pes s pretiahnutým telom patriaci do FCI skupiny 4 - Jazvečici. Štandard plemena ho popisuje ako svalnatého, ostražitého a obratného.
Chová sa v troch rôznych veľkostiach, ktoré sa v štandarde FCI nemeria podľa výšky v kohútiku, ale podľa obvodu hrudníka: králičí jazvečík (25 až 32 centimetrov), trpasličí jazvečík (30 až 37 centimetrov), „normálny“ štandardný jazvečík (35 až 47). Vyskytujú sa v troch rôznych typoch srsti: krátkosrstý, hrubosrstý a dlhosrstý. Všetky veľkosti jazvečík sú chované v rôznych farbách a typu srsti – vrátane jednofarebnej červenej, čiernej alebo hnedej so znakmi, škvrnité alebo žíhané.
Jazvečíky patria medzi krátkonohé plemená. Existuje zvýšené riziko vzniku problémov s chrbtom, ako sú vyskočené platničky s príznakmi ochrnutia.
Chov jazvečíka
Psie plemeno, ktoré sa po stáročia túlalo v podraste a lovilo zver, sa zrazu nestane neaktívnym psom. Sú to malí lovci a chcú niečo robiť a majú veľa času na to, aby si okolo seba všetko oňuchali. Ak ich necvičíte dostatočne, budete musieť očakávať „nevychovaného“ psa. Ale len preto, že potom presadzuje svoju tvrdohlavosť a poskytuje vlastnú zábavu.
Často spomínaná nevycvičiteľnosť jazvečíka tak nie je pravda. Jazvečík je pozorný, vie dodržiavať pravidlá a môže byť vhodný ako spoločenský pes. To si však vyžaduje určitú mieru dôslednosti. Človek, ktorý neodolá jazvečiemu pohľadu a pri neuposlúchnutí povelov často prižmúri oči, by nemal príliš očakávať.
Najlepšie je začať s výcvikom psa včas. To by malo zahŕňať návštevu skupiny šteniat a mladých psov. Pretože tu pes môže zapracovať na svojom sociálnom správaní, ktoré občas zanechá všeličo. Vrčanie alebo štekanie na iné psy je často spájané s jazvečíkmi. O to viac poteší, keď s tým vďaka dobrej výchove psa nie sú žiadne problémy.
Starostlivosť o jazvečíka
Jazvečíky sa chovajú v troch rôznych variantoch srsti. Množstvo potrebnej starostlivosti sa podľa toho líši. Najnižšia je u krátkosrstého jazvečíka. Postačuje občasné kefovanie alebo trenie špuntovou rukavicou.
U hrubosrstých a dlhosrstých jazvečíkov je to inak. Jednak majú obaja výrazne väčšiu podsadu, ktorá by sa mala pravidelne vyčesávať. Na druhú stranu ich vrchná srsť vyžaduje aj viac práce.
Dlhosrstého jazvečíka je najlepšie česať dvakrát až trikrát týždenne, jeho srsť je potom pekná, lesklá a hebká. U hrubosrstého jazvečíka je to naopak. Jeho srsť je drôtovitá a hrubá. Mala by sa však tiež pravidelne česať. Súčasťou starostlivosti o srsť je navyše aj trimovanie. Odumreté chlpy sa odstraňujú približne každé dva až tri mesiace pomocou tupého zastrihávača. Vznikne tak priestor pre nové chlpy.
Zdravie jazvečíka
Pretiahnutý tvar tela a krátke nohy môžu byť pre toto plemeno psa problémom. Psy sú náchylné na problémy medzistavcových platničiek, ktoré sú u plemena známe ako „paralýza jazvečíka“. Toto špecifické ochorenie je spôsobené degeneráciou medzistavcových platničiek.
Následkom tejto choroby sú výrazné poruchy hybnosti postihnutého zvieraťa. Choroba je genetická. Riziko prepuknutia choroby však možno minimalizovať tým, že jazvečíkom zabránite liezť po schodoch, nedovolíte im skákať do áut ani z nich vyskakovať a nebudete ich brať na náročné horské túry. Dôležitá je tiež váha psa, aby sa zabránilo vyskočenej platničke alebo predčasnej osifikácii krátkych nôh.
Vždy dbajte na to, aby váš pes netrpel nadváhou a mal každý deň dostatok pohybu na posilnenie svalov.
Strava jazvečíka
Malé psie plemená ako jazvečík majú veľmi špeciálne požiadavky na výživu, pretože metabolizmus tohto psieho plemena je extrémne aktívny. Prípadné tepelné a energetické straty by navyše mali byť kompenzované kŕmením podľa potreby.
Vyberte si preto kvalitné krmivo pre psov špeciálne pre malé plemená psov, ako sú druhy pure sensitive MINI od mera. Tieto krmivá majú menšiu veľkosť granule a sú prispôsobené špecifickým energetickým a metabolickým potrebám vášho štvornohého priateľa. Pre športového, aktívneho jazvečík so zodpovedajúcou vysokou aktivitou odporúčame krmivo pre psov s veľkým množstvom energie a vysokým obsahom bielkovín, ako sú produkty mera Mini. Tým je zaistené, že váš štvornohý priateľ dostane všetky dôležité živiny, ktoré potrebuje pre druhovo vhodné kŕmenie a ideálne zásobenie jeho svalov.
V mera sa všeobecne vyhýbame používaniu farbív, dochucovadiel, konzervačných látok, cukru a sóje. Používame iba tie najlepšie suroviny, ktoré prednostne získavame z miestnych zdrojov. Naše krmivo pre psov plne pokryje energetické a nutričné potreby vášho štvornohého priateľa – v duchu bezproblémovej výživy. Ďalšie doplnky všeobecne nie sú nutné, ale pri výbere správneho krmiva je potrebné vziať do úvahy veľkosť, vek, konštitúciu a energetické nároky psa.