Britská mačka krátkosrstá

mačka 2

Nielen, že vyzerá ako plyšová mačka, ale povaha krátkosrstej britskej mačky sa vyznačuje aj príjemnou prítulnosťou. Krátkosrstá britská mačka alebo aj britská mačka je známa pre svoj jemný a vyvážený charakter. Britské mačky sú často pokojné a uvoľnené, ale sú aj hravé a zvedavé.

Profil britskej mačky

  • Pôvod: Veľká Británia
  • Veľkosť: stredná až veľká
  • Hmotnosť: kocúr: 5,5-7,5 kg, mačka: 3,5-5,5 kg
  • Typ tela: silný, svalnatý, podsaditý
  • Srsť: hustá, jemná, „plyšová“
  • Farba srsti: veľmi široká farebná varieta
  • Farba očí: závisí od farby srsti
  • Starostlivosť: stredná
  • Charakter: pokojný, mierny, prispôsobivý
  • Dĺžka srsti: krátka

Charakter britskej mačky

Niektoré mačky vyzerajú divoko, iné sa vyznačujú zvláštnou eleganciou a s niektorými sa jednoducho túžite pomaznať. Britská mačka jednoznačne patrí do tej poslednej kategórie, pretože jej jemná a hustá srsť priamo nabáda k maznaniu. Proti tomu nemá absolútne žiadne námietky, pretože je to veľmi prítulná domáca mačka, ktorá si rada užíva. Hoci niektorí chovatelia prisudzujú rôzne povahové rysy rôznym sfarbeniam britskej mačky, sú to – pokiaľ vôbec niečo – iba nuansy.

Všetky britské mačky spája to, že so svojou prispôsobivosťou a umierneným temperamentom veľmi dobre hodí do domácností jednotlivcov i rodín. Sú mierne, nekomplikované a všeobecne skôr tiché a rezervované. To môže rýchlo vytvoriť krásne puto medzi mačkou a človekom. Britská mačka je známa nielen pre svoj sladký vzhľad, ale aj pre svoju milú a vyrovnanú povahu, vďaka ktorej je jednou z najobľúbenejších plemien mačiek na svete.

História britskej mačky

Britská mačka bola pôvodne divokou domácou mačkou, ktorej schopnosti lovu myší boli vo Veľkej Británii cenené po stáročia. V 19. storočí sa však začalo s cieleným šľachtením mačacích plemien a nezostalo len u britskej krátkosrstej mačky. Najmä milovník mačiek Harrisson Weir sa snažil zaviesť jednotné štandardy. Bol to aj on, kto zorganizoval prvú výstavu mačiek v Londýne v roku 1871. Víťazom sa stala modromourovatá britská krátkosrstá mačka. Odvtedy boli britské mačky neoddeliteľnou súčasťou každej výstavy a rýchlo sa stali populárnymi.

Britská krátkosrstá mačka v 20. storočí

Rovnako ako u mnohých iných mačacích plemien sa populácia britských krátkosrstých mačiek drasticky znížila v dôsledku dvoch svetových vojen. Aby sa predišlo problémom s príbuzenskou plemenitbou, došlo ku kríženiu s chartreuxskými a perzskými mačkami, čo na čas viedlo k tomu, že všetky modré mačky boli zoskupené ako chartreuxské. V roku 1977 sa od toho upustilo a o pár rokov neskôr vznikla Európska krátkosrstá mačka, ktorá je menej plyšová a štíhlejšia.

Farby britskej krátkosrstej mačky

Niektoré plemená mačiek je možné jasne identifikovať podľa farby. To neplatí pre britskú krátkosrstú, ktorá sa chová v 300 rôznych farebných variantoch! Patrí medzi ne jednofarebná modrá, biela, čierna, krémová a hnedá. Ale povolené sú aj dvoj- alebo trojfarebné, rovnako ako bodkované alebo vzorované. Farba očí britskej krátkosrstej mačky je takmer rovnako farebná a môže byť medená, zelená alebo modrá, v závislosti od farby srsti.

mačka 1

Charakternejšia je ich srsť, ktorá je krátka a hustá. Bohatá podsada vytvára plyšový vzhľad. Vzhľad medvedíka ešte podporujú jej telesné proporcie: nepôsobí dlhonohá, ale skôr podsaditá a guľatá. Ich uši sú malé, ich oči sú veľké a ich hlavy široké a masívne. Dokonca aj chvost je pomerne krátky a hrubý, čo pôsobí útulným dojmom.

Chov britskej krátkosrstej mačky

Britská krátkosrstá mačka je o niečo náročnejšia ako plyšová mačka, ale je stále jedným z najmenej problémových mačacích plemien, pokiaľ ide o chov. Málokedy trucuje, ale všetko berie s pokojom a nenechá sa ľahko rozčúliť.

V súlade s tým nespôsobuje žiadne problémy, pokiaľ je chovaná ako čisto izbová mačka. Britská krátkosrstá mačka si však užíva mačací bezpečný balkón alebo aspoň zaujímavé vyhliadkové miesta na parapete. Nevyhnutnosťou je aj škrabadlo, ktoré by nemalo slúžiť iba na škrabanie a spanie, ale aj na lezenie. Trocha pohybu britskej krátkosrstej mačke prospeje, inak nemožno vylúčiť, že ak bude mačací jedálniček príliš štedrý, priberie pár kíl a bude trpieť mačacou obezitou.

Mali by ste byť teda spokojní s pokojným, nekomplikovaným mačacím plemenom, ale nepreháňať to s vykrmovaním. Rôzne druhy hračiek a aktivít pre britskú krátkosrstú mačku sú nutnosťou. Len ten, kto obohatí svoju domácnosť o druhú mačku, sa smie trochu držať späť, čo takmer každé plemeno považuje za skvelé. Pretože potom komunikácia funguje na rovnocennej úrovni a mačkám nie je smutno, keď sú samy.

Starostlivosť a zdravie britskej mačky

Ako názov napovedá, BKH je krátkosrstá mačka. V rámci tejto skupiny však existujú určité rozdiely, napríklad pokiaľ ide o podsadu. Tá je u britskej krátkosrstej veľmi hojná, a preto počas výmeny srsti stráca mnoho chlpov. Starostlivosť o srsť však nie je žiadna veľká veda. Nedá sa to porovnať s námahou, ktorú vyžaduje dlhosrstá mačka, pretože nie je náchylná na matovanie. Kefovanie postačí raz až dvakrát týždenne. Iba v období pĺznutia by mala byť starostlivosť o srsť intenzívnejšia. To je pre mačku výrazná úľava a znižuje sa riziko, že prehltne príliš veľa chlpov, ktoré by mohli v čreve tvoriť chumáče.

mačiatko 3

S britskou krátkosrstou mačkou prinášate do svojho domova veľmi zdravé a robustné mačacie plemeno. Nie je prešľachtená, a preto je len ťažko náchylná na dedičné choroby. To však nemožno vylúčiť u žiadneho plemena. Podľa toho by ste pri nákupe mali hľadať renomovaného chovateľa, ktorý môže vhodnými dokladmi preukázať, že svoje chovné zvieratá starostlivo vyberal. To okrem iného zahŕňa aj to, že u rodičov bol vykonaný test DNA, ktorý by mal ukázať, či majú určitú predispozíciu k ochoreniu mačky „hypertrofická kardiomyopatia“ (HCM), ktorá je u mačiek pomerne častá.

Je tiež možné otestovať, či existuje zvýšené riziko polycystickej choroby obličiek (PKD). Preventívne by sa malo ultrazvukové vyšetrenie vykonávať aj u mačiatok. Okrem toho by samozrejme nemala chýbať očkovanie odporúčané pre všetky mačiatka.

Určitá predispozícia k obezite je len mierne dedičná. Je na každom majiteľovi mačky, aby zaistil vyváženú energetickú bilanciu vhodnou stravou a dostatkom rozmanitosti.

Očakávaná dĺžka života britskej mačky

Britská mačka má pomerne vysokú očakávanú dĺžku života. Presná dĺžka života britských krátkosrstých mačiek môže závisieť od viacerých faktorov, vrátane starostlivosti, stravy a všeobecných životných podmienok. Priemerná dĺžka života britskej krátkosrstej mačky je asi 15-18 rokov. Tu je niekoľko tipov, ktoré ovplyvňujú dĺžku života:

  • Výživa: Vyvážená a vysoko kvalitná strava pre britské krátkosrsté mačky je zásadná pre ich zdravie a dĺžku života. Tu nájdete vysoko kvalitné krmivo pre mačky s rôznymi potrebami. Britské krátkosrsté mačky ťažia zo stravy, ktorá spĺňa ich špecifické potreby, vrátane dostatočného množstva bielkovín a živín, ktoré podporujú ich svalovú hmotu a hustú srsť.
  • Starostlivosť o britskú mačku: Bezpečné životné prostredie bez stresu významne prispieva k dĺžke života. Britské krátkosrsté mačky chované vo vnútri majú všeobecne dlhšiu dobu dožitia, pretože sú menej vystavené rizikám dopravných nehôd, bojov s inými zvieratami a chorobám.
  • Hmotnosť: Obezita u mačiek môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane mačacej cukrovky, kĺbových problémov a srdcových chorôb. Vyvážená strava pre britskú krátkosrstú mačku a pravidelný pohyb pomáhajú udržiavať zdravú váhu.

Strava britskej mačky krátkosrstej

Pre zdravú výživu mačiek by mala britská krátkosrstá mačka dostávať vysoko kvalitné krmivo s vysokým obsahom mäsa, pretože mačky sú od prírody mäsožravce. Pretože sa potreby mačky v priebehu jej života menia, odporúča sa používať špeciálne krmivo pre mačiatka, dospelé mačky a staršie mačky.

Mačiatka sú veľmi hravé a vyžadujú vysoký obsah bielkovín na budovanie svalovej hmoty. Krmivo pre mačiatka má teda iné zloženie ako napríklad krmivo pre seniorov. Môže byť tiež vhodné prejsť na krmivo pre mačky, ktoré je prispôsobené problémom s močovými cestami, ochorením obličiek, poruchám trávenia alebo obezite mačiek.

Mačiatka by mali dostávať aspoň štyri jedlá denne, aby nedošlo k prílišnému zaťažovaniu ich tráviaceho systému. Ako prvý rok postupuje, dá sa kŕmna dávka rozdeliť na dve alebo tri jedlá. Krmivo pre mačiatka by malo byť podávané približne do jedného roka veku. Ak je z tohto alebo iného dôvodu plánovaná zmena krmiva, potom to urobte veľmi opatrne: Každý deň pridávajte stále väčší podiel nového krmiva do obvyklého krmiva, aby ste mačku nevystavili náhlej zmene.

Naše odporúčanie

Mera Cats Kitten kačacie

Mera Cats Sensitive Adult kuracie

Mera Cats Senior hovädzie

Mera Vital Cat Weight Control